• Artykuł
  • Publikacja: 05.10.2021
  • Edycja: 05.10.2021
  • 0 
Walizka pełna książek

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej była gospodarzem spotkania autorskiego z pisarką Agnieszką Frączek w ramach projektu „Walizka pełna książek”, realizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Agnieszka Frączek to prawdziwa mistrzyni rymów, znawczyni znaczeń i pogromczyni błędów językowych. Jej twórczość jest pełna humoru, o czym świadczą choćby tytuły jej książek:

„Rymowane dranie”

„Kanapka i innych wierszy kapka”

„Siano w głowie”

„Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych” i wiele innych.

 

W poniedziałek dnia 27 września 2021r. na widowni pojawili się uczniowie klasy czwartej i piątej Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej wraz z nauczycielami. Obecni byli również dorośli z miejscowego Dziennego Domu Seniora (dziadkowie) oraz sołtys wsi Robert Kierkiewicz, który na tę okazję upiekł pyszne ciasto o smaku migdałowym.

 

Były rozmowy o wszystkim, co miało związek z napisaniem książki. Nasz gość czytał fragmenty swojej bogatej twórczości. Nie zabrakło wierszy i prozy. Uczestnicy spotkania, zarówno dzieci jak i dorośli załapali się na „Rymobranie”, „Wyliczanki bez trzymanki” oraz na „Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie”.

- A niech mnie gąsior pogilga w ciemię!

Co ty w niej nosisz? Chyba kamienie?!

 

- Kamienie? W życiu! Lecz mam tu smoka,

który do pracy pędzi w podskokach,

mam sześcioptaka oraz dentystę,

co w paszczy grzebie (to oczywiste,

lecz jest to paszcza…hm…krokodyla!).

a ten bohater nie daje dyla,

bez obaw pełnić misję swą trudną.

 

W ramach spotkania, autorka poprowadziła również warsztaty artystyczne dla dzieci, których celem były frazeologizmy, takie jak: zjeść konia z kopytami, kochać się na zabój, czy też czarna owca. Zadanie do przeniesienia na papier w formie ilustracji nie należało do najłatwiejszych. Najpierw były białe kartki. Potem z głów dymiło od myślenia. W końcu klik i coś zaskoczyło. Posypały się autorskie przemyślenia, które zrobiły nie małe wrażenie na pisarce.

 

Przed przystąpieniem do słodkiej degustacji, Pani Agnieszka wraz z Panią Katarzyną Kujawą z Dolnośląskiej Biblioteki przeniosły się do galerii prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego „Książka z mojej walizki”. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano aż pięć prac autorstwa:

 

Mai Kliś ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej „Baletnice przyjaciółki i rywalki” Elisabeth Barféty

Hani Oleksy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy

Zosi Ciszewskiej z NSP w Żelaźnie „Pippi” Astrid Lindgren

Oliwki Oczkowskiej z NSP w Żelaźnie „Zaopiekuj się mną” Holly Webb

Klaudii Szostak z NSP w Żelaźnie za „Mruczek” Tiny Nolan

 

Przy wybieraniu prac emocji sypały się jak z rękawa… Co z tego wyniknie? Czas pokaże! Potem były prezenty dla każdego ucznia, czyli książki Agnieszki Frączek z autografami i „Walizka” – gazeta młodych czytelników.