• Artykuł
  • Publikacja: 30.06.2014
  • Edycja: 21.04.2015
  • 0 
Lipiec miesiącem współpracy międzynarodowej!

W nadchodzącym miesiącu będziemy mieli okazję przyjrzeć się specyfice współpracy międzynarodowej „od kuchni”. Dowiemy się, w jaki sposób pozyskać dotację na taką współpracę, jak się do niej przygotować, jak ją prowadzić, co stanowi największe wyzwanie i ryzyko. Poznamy też przypadki z życia wzięte - na przykładzie doświadczeń bibliotek w Czechowicach-Dziedzicach i Piekarach Śląskich.

Już dziś możecie zapoznać się z pierwszymi inspiracjami:

Do Waszej dyspozycji jest aż 9 ekspertek z dziedziny współpracy międzynarodowej:

Magdalena Świergolik trener Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w ramach trzech edycji Programu Rozwoju Bibliotek, animator lokalnych partnerstw inicjowanych przez biblioteki. Animator kultury, doradca w Inkubatorze Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego odpowiedzialna za wsparcie w zakresie zakładania i prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej, zarządzania i finansowania ich zadań statutowych. Współautorka i koordynator projektów społeczno-kulturalnych realizowanych w oparciu o fundusze zewnętrzne. Interesuje się obszarem badań społecznych

Katarzyna Wawrzeń dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach. z wykształcenia polonistka i bibliotekarka, absolwentka Szkoły Trenerskiej dla bibliotekarzy, trenerka, we wszystkich trzech edycjach projektu "O finansach ... w bibliotece".

Agnieszka Wlazeł absolwentka UW (animacja kultury) oraz EuropeanDiploma in Cultural Project Management Fundacji Hictera. Koordynatorka międzynarodowych projektów kulturalnych; przez 15 lat wiceprzewodnicząca Federacji Niezależnych Twórców Filmowych. Dyrektor, m.in. Festiwalu Re:Wizje Inwazja Sztuki Niezależnej oraz OFF/ON Warszawa Europejskiego Tygodnia Filmowego. Pomysłodawczyni i koordynator River//Cities – platformy współpracy organizacji kultury europejskich miast nadrzecznych. Ekspertka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz EACEA – Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej.

Iwona Kusak absolwentka filologii polskiej i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą. Animator kultury, instruktor dramy, edukator Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej, trener i animator Programu Rozwoju Bibliotek.

[Ewa Kmiecik Wronowicz] od 1982 roku dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Przez wiele lat swojej pracy stworzyła dla mieszkańców miasta i gminy oraz regionu wszechstronną przestrzeń – skarbnicę wiedzy, nauki i kultury. Obecnie biblioteka za swoją działalność nagradzana jest w rankingach i konkursach na szczeblu ogólnopolskim – m.in. I i III miejsce w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i Instytutu Książki. W bibliotece realizowane są projekty finansowane z Unii Europejskiej, MKiDN, prężnie działa Akademia Pięknego Czasu, imprezy integracyjne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, autorskie wystawy w Galerii „Ex Libris” oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

[Marzena Gałecka] od 1997 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach; od 2008 roku jest kierownikiem Działu Promocji. Jest inicjatorką zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych na które pozyskała fundusze z Fundacji Sorosa. Obecnie jest autorką i współautorką szesnastu projektów pozyskiwanych m.in z Euroregionu Beskidy w ramach współpracy transgranicznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Rozwoju Bibliotek oraz środków gminnych i powiatowych.

Weronika Czyżewska-Poncyljusz doktorantka na wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studentka Collegium Invisibile. W ramach działalności naukowej podejmuje tematy zaangażowania społecznego sztuki, edukacji w obszarze wielokulturowości i przemian społecznych i kulturowych w Europie Środkowej w XX wieku. Współautorka multimedialnego podręcznika dla młodych animatorów kultury i działaczy społecznych z zakresu edukacji międzykulturowej, pt. "Swoi - Obcy. Edukacja międzykulturowa w Polsce: materiały." Inicjatorka i współtwórczyni inicjatywy młodych skupionych wokół pracy Fundacji Pogranicze w Sejnach. Koordynatorka międzynarodowego programu Borderland School adresowanego do działaczy społecznych i kulturowych z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Aleksandra Zawalska-Hawel Dyrektor Piekarskiej Biblioteki od 2008 roku, współtwórca i menadżer projektów krajowych i międzynarodowych realizowanych przez Bibliotekę w Piekarach Śląskich, koordynator działań związanych z ich realizacją. Wyróżniona tytułem „Najbardziej Kreatywny Dyrektor Instytucji Kultury” i nagrodą indywidualną ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Prelegentka na konferencjach z dziedziny promocji, marketingu i obsługi klienta, uczestniczka zagranicznych seminariów i szkoleń. Członek-założyciel Stowarzyszenia Menedżerowie Kultury z siedzibą w Katowicach, współautorka książki „Kultura 2.4%. Synergia różnorodności”(NCK Warszawa, 2011), publikacje także w miesięcznikach: Poradnik Bibliotekarza, Bibliotekarz, Śląsk.

[Agata Etmanowicz] w latach 2002-2006 związana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowała prace Punktu Kontaktowego ds. Kultury, była przedstawicielem MKIDN w Komitecie ds. Kultury Rady Unii Europejskiej oraz przedstawicielem Polski w Komitecie Zarządzającym programu UE w dziedzinie kultury – Kultura 2007-13. Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w realizacji projektów międzynarodowych, jak i przygotowaniu publikacji dot. polityki kulturalnej UE. Aktualnie pracuje w Fabryce Sztuki w Łodzie, m.in. koordynując współpracę w ramach sieci międzynarodowych: Culture Action Europe oraz Trans Europe Halles. Jest również wiceprezesem fundacji Impact, zajmującej się m.in. programami budowania publiczności.

Zachęcamy do zadawania pytań, włączania się w dyskusję i dzielenia własnymi doświadczeniami!

Lipiec miesiącem współpracy międzynarodowej!