• Artykuł
  • Publikacja: 16.08.2020
  • Edycja: 16.08.2020
  • 0 
Zachodniopomorska Liga Bibliobohaterów

Dlaczego?

Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest obowiązkiem nas wszystkich, bez wyjątku. Wybór przed jakim stoimy to albo coś zrobimy (i to z sensem), albo po nas. Dlatego wszelkimi sposobami warto organizować działania edukacyjne i praktyczne.
Biblioteka jest idealnym miejscem do tego, aby poszerzać wiedzę i wdrażać przemyślane rozwiązania.

Plan
Projekt Biblioteka dla klimatu zakłada wyszkolenie 15 bibliotekarzy z województwa zachodniopomorskiego przez fachowca w temacie. Nam udało się pozyskać Agnieszkę Sadowską-Konczał, członkinię zarządu stowarzyszenia Zero waste, specjalistkę edukacji dla zrównoważonego rozwoju, certyfikowaną trenerkę, ekoblogerkę. Uczestnicy szkolenia pogłębią i uporządkują wiedzę na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wypracują (podczas części praktycznej warsztatów) scenariusze spotkań do przeprowadzenia w swoich bibliotekach. Otrzymają także pakiety materiałów edukacyjnych przygotowane specjalnie dla nich i naklejki z logo projektu Biblioteka dla klimatu.
Liczymy na to, że w ten sposób powstanie w naszym wojwództwie liga bibliobohaterów, którzy będą szkolić mieszkańców i innych bibliotekarzy. Systemowo, małymi krokami, w przemyślany sposób będziemy wdrażać zmiany w myśleniu i działaniu na rzecz ochrony środowiska.
Finansowanie na ten cel uzyskaliśmy z programu Społecznik Marszałka województwa zachodniopomorskiego.
W każdym województwie jest możliwość pozyskania finansowania na ekodziałania, więc mamy nadzieję, że nasz pomysł będzie inspiracją dla innych. Pomysł jest dość prosty i łatwy do wdrożenia, ponieważ na rynku działań proekologicznych jest wielu specjalistów. Zaproszenie kogoś z nich do współpracy jest połową sukcesu. Druga połowa to zachęcenie do udziału bibliotekarzy z różnych miejscowości i bibliotek. Tu z pomocą przychodzi fun.

Fun
Nawet przy poruszaniu najbardziej poważnych tematów warto dodać element przyjemności do szkolenia. W naszym przypadku jest to propozycja spotkania w szczecińskiej Łaźni, gdzie obecnie funkcjonuje podmiot ekonomii społecznej (warsztatownia i kawiarnia). Spotkanie bibliotekarzy z województwa będzie dobrą okazją do integracji, wymiany doświadczeń, poznania historii miejsca w  którym odbędą się warsztaty. Przerwa kawowa i lunch są nie mniej ważną częścią szkolenia niż część edukacyjna - tu rodzi się motywacja.

Wątpliwości?
Oczywiście były, bo jest to dla nas działanie nowe i dotąd nie podejmowane w naszym województwie na taką skalę. Warto jednak pamiętać, że bibliotekarze są grupą zawodową o dużym zaufaniu społecznym, a biblioteka to bezpieczna przestrzeń dla każdego. Sieć bibliotek oplata całą Polskę, co daje doskonałe możliwości działań edukacyjnych na terenie kraju.
Krótko mówiąc: Kto jeśli nie my?
Zdeterminowanych do działania z województwa zachodniopomorskiego zapraszamy na warsztaty do Szczecina już 19 września, a pozostałym służymy radą i pomocą przy napisaniu wniosku projektowego.


Barbara Markowska, przewodnicząca Koła nr 3 SBP przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie
"Tekst bierze udział w konkursie "Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!"
Zachodniopomorska Liga Bibliobohaterów