Kiedy za oknem ciemno, a pogoda nie nastraja do dalszych wycieczek warto zwiedzić Polskę z książką "Atlas miast Polski" Anny Garbal. To sposób nie tylko tani, ale przy pomocy klocków LEGO także bardzo przyjemny!
Dzięki temu scenariuszowi Twoi uczniowie:
- poznają najważniejsze Polskie miasta,
- dowiedzą się, co ciekawego można w nich zobaczyć,
- spróbują odtworzyć te miejsca przy użyciu klocków LEGO,
- będą współpracować i dzielić się wiedzą.
Przygotuj klocki LEGO. Mile widziane będą jak największe płytki konstrukcyjne, ale bez nich także można budować. Jeśli tylko masz taką możliwość przygotuj mapę Polski - w wersji papierowej lub wyświetlanej na rzutniku czy monitorze interaktywnym. Z książki "Atlas miast Polski" wydawnictwa Nasza Księgarnia wybierz interesujące Cię miasta (ja wybieram te najbliżej biblioteki - z tego samego lub sąsiadującego województwa) i powiel strony zawierające informacje o tych miejscach.
Podziel uczniów na grupy. Możesz to zrobić przy pomocy klocków LEGO (kolory) lub powielając spis treści z książki (wycięte znaczki pocztowe nie tylko wskażą grupę, do której należy dziecko, ale także to nad jakim miastem będzie pracować).
Pokaż uczniom mapę Polski. Może być to także mapa z książki. Wprowadź uczniów do tematu rozmową:
- Czy Polska to Waszym zdaniem duży czy mały kraj?
- Czy udało Wam się zwiedzić jakieś Polskie miasto? Co to za miasto i co w nim wydzieliście?
Opowiedz teraz swoim uczestnikom, na czym będzie polegało ich zadanie. Każda grupa będzie starała się przedstawić za pomocą LEGO jak najwięcej elementów charakterystycznych dla wylosowanego przez nich miasta. W rezultacie powstanie mini-makieta danej miejscowości.
Uczniowie muszą wcielić się teraz w rolę przewodników po swoich miastach. Niech każda grupa postara się opowiedzieć o tym, co zbudowała z klocków LEGO. Zaczynamy oczywiście od nazwy miejscowości.
Po budowaniu Polskich miast, czas powrócić do swojego miejsca zamieszkania! Każde miasto ma swoje najważniejsze zabytki, obiekty - wymieńce te które, charakteryzują Waszą miejscowość!
- Jeżeli posiadacie dużą mapę, którą można położyć na podłodze to budowle można poustawiać dokładnie w miejscu, gdzie dane miasto znajduje się na mapie.
- Jeżeli pokazujecie Polskę na monitorze interaktywnym to zbudowane miasta można zaznaczyć wirtualnym mazakiem.
- Potrzebujecie więcej informacji i ciekawostek o Polsce i polskich miastach? Sięgnijcie po następujące pozycje:
- "Moja Polska", K. Sołtyk, Wilga - Grupa Wydawnicza FOKSAL,
- "Alfabet Polski" A. Skowrońska, Wydawnictwo Muchomor.
- Chcecie sięgać poza Polskę? Polecam pozycję: