• Artykuł
  • Publikacja: 29.05.2020
  • Edycja: 29.05.2020
  • 0 
Internetowy narzędziownik bibliotekarza

Zdalna praca z zespołem lub grupą będzie o wiele łatwiejsza, jeśli zaczniemy używać odpowiednich narzędzi. Wachlarz programów i aplikacji, które pomogą nam przeprowadzić zebranie, warsztaty, szkolenie, zajęcia czy spotkanie online jest bardzo szeroki.

Poniżej przedstawię subiektywny zestaw „narzędzi” do pracy w grupie-główne kryteria, jakie mi służyły w przygotowaniu listy to dostępność, prostota i bezpłatność. Powstały "narzędziownik" zaprezentuje w trzech kategoriach: komunikacja, tworzenie i edycja dokumentów oraz badanie opinii.

Podstawą pracy nie tylko zdalnej jest komunikacja, dlatego zacznę od dwóch komunikatorów, o których zapewne każdy słyszał i większość z nas ma je zawsze pod ręką – zainstalowane na swoich smartfonach oczywiście chodzi o Facebook Messenger i WhatsApp. Ich konfiguracja jest bardzo prosta, a samo używanie aplikacji jest szybkie i łatwe w obsłudze. Wszystkie konwersacje w tych aplikacjach prowadzone są w formie czatów, to co ważne za ich pomocą możemy zainicjować połączenie głosowe lub wideo wystarczy zaprosić grupę wybranych osób do jednej wspólnej wideo rozmowy. W Messengerze do grupowej rozmowy wideo można zaprosić maksymalnie 50 osób, natomiast w WhatsApp maksymalnie są to tylko 4 osoby (choć lada dzień ten limit ma być podniesiony do co najmniej 8 osób). Co prawda obie te aplikacje w zamyśle nie są przeznaczone do konferencji czy większych spotkań on-line, jednak w moim odczuciu doskonale sprawdzają się do swobodnej wymiany myśli w większym gronie osób, poprzez przesyłanie wiadomości tekstowych, głosowych zdjęć czy filmów. Dla mnie dużym minusem tych aplikacji jest fakt, że wiadomości, które wysyłamy do grupy nie mają konkretnych wątków. Przykładowo po dziesiątej wiadomości jest to zbiorowy czat, a gdy piszemy jednocześnie, nie wiadomo kto, do czego się odnosi, tracimy więc czas na przewijanie i odszukiwanie wiadomości jednego autora. Mniej znanym komunikatorem jest Slack nie wątpliwą jego zaletą jest to, że można z niego skorzystać zarówno z poziomu przeglądarki, jak i systemów Windows, Mac, Android czy iOS ale  to, co ważne Slack to nie tylko komunikator. To także, a może przede wszystkim, narzędzie, które usprawnia komunikację wewnątrz grupy. Aplikacja umożliwia tworzenie kanałów dyskusji o różnym stopniu otwartości (prywatny, dla zdefiniowanej grupy odbiorców lub publiczny). To, co najbardziej lubię wtej aplikacji to opcja wyszukiwania konkretnych plików lub fragmentów rozmów oraz wszelkie integracje i narzędzia zewnętrzne, które są do dyspozycji użytkownika, w opcji darmowej możemy wykorzystać do 10 integracji z wybranymi narzędziami. Używając slack’a pamiętajmy, że jeśli korzystamy z bezpłatnej wersji nie ma archiwum wiadomości po pewnym czasie nasze wiadomości są kasowane. W moim narzędziowniku nie może zabraknąć aplikacji, która teraz bije rekordy popularności chodzi oczywiście o Zoom - jest to aplikacja do przeprowadzania wideokonferencji i telekonferencji. Jej największe zalety to bardzo rozbudowane możliwości już w darmowej wersji pozwala nam ona prowadzenie spotkania do 100 osób i w przedziale czasowym do 40 minut, to co ważne Zomm  zapewnia nam wysoką stabilność i dobrą jakość połączeń nawet w przypadku, kiedy ktoś nie dysponuje szybkim łączem internetowym. Do plusów tego narzędzia możemy zaliczyć także możliwość wyświetlania uczestnikom widoku z kamery internetowej, jak również ekranu swojego komputera w postaci slajdów prezentacji.


Do tworzenia i edycji różnych dokumentów dostępnych jest wiele aplikacji, także darmowych, jednak w przypadku pracy zdalnej, zwłaszcza zespołowej ważna jest także funkcja pracy nad jednym plikiem przez wielu użytkowników. Takie rozwiązanie oferują Dokumenty Google, zapewniając nam dostęp do swojego dysku z dokumentami: plikami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami. To, co ważnie nie musimy nic dodatkowo instalować – wystarczy przeglądarka internetowa. Najważniejszą zaletą dokumentów google z punktu widzenia pracy z grupą jest to, że gdy stworzymy dokument od razu możemy go udostępnić innym osobom, Możemy ustalić, czy dana osoba może tylko przeglądać zawartość pliku, czy także go edytować. Dokumenty Google są w pełni darmowe. Do tego na Dysku Google mamy 15 GB miejsca do dyspozycji. Dokumenty google doskonale sprawdzają się zarówno do wspólnego tworzenia dokumentów, jak i dzielenia się nimi z innymi — podobnie działa aplikacja Padlet. Padlet to aplikacja służąca do dzielenia się zasobami z innymi użytkownikami. Ma formę wirtualnej tablicy, której głównym zadaniem jest możliwość gromadzenia w jednym miejscu różnego rodzaju materiałów w ramach tematu określonego przez prowadzącego. Aby skorzystać z aplikacji wystarczy zarejestrować się na stronie (https://pl.padlet.com/). Narzędzie w wersji podstawowej jest bezpłatne, niestety są ograniczenia związanie z liczbą utworzonych padletów i miejsca na dysku. Narzędzie doskonale sprawdza się do gromadzenia materiałów w czasie pracy grupowej, jako zbiór linków, cytatów, zdjęć, zestawienia efektów zajęć.

W pracy z grupą bardzo ważne jest uzyskanie szybkiej informacji zwrotnej bądź odpowiedzi na zadane pytanie – pozwolą nam na to dwie aplikacje AnswerGarden oraz Mentimeter. AnswerGarden to narzędzie do uzyskiwania informacji zwrotnej w postaci prostej aplikacji pozwalające w bardzo szybki sposób uzyskać odprowadzi na zadane pytanie oraz doskonałe narzędzie do przesyłania opinii. Można je wykorzystać w czasie zajęć edukacyjnych czy warsztatów, jak również np. do przeprowadzenia kreatywnej burzy mózgów. Aby, stworzyć ankietę należy wpisać jej temat, zagadnienie lub pytanie w odpowiednim polu na stronie (https://answergarden.ch). Strona wygeneruje nam link, który możemy udostępnić uczestnikom zajęć, spotkania lub warsztatów. Przesyłane odpowiedzi zostają zaprezentowane za pomocą rosnącej chmury słów. Używam answergarden zawsze, wtedy kiedy chcę uzyskać krótką i zwięzłą informację zwrotną od grupy, zdobyć informację na temat poziomu  wiedzy uczestników zajęć lub aby w zabawny i interaktywny sposób przełamać lody z uczestnikami warsztatów. Mentimeter natomiast pozwala nam na tworzenie ankiet umożliwiających natychmiastową reakcję słuchacza, a wyniki od razu wyświetlane są na ekranie. Narzędzie doskonale sprawdza się podczas zajęć i warsztatów. Aby utworzyć ankietę/prezentację należy zarejestrować się na stronie (https://www.mentimeter.com) lub skorzystać z logowania za pomocą konta na Facebooku bądź Google. Następnie wybieramy spośród dostępnych opcji rodzaj naszej prezentacji oraz rodzaj zadania. Jeśli chcemy utworzyć chmurę wybieramy opcję „Word Cloud”, wpisujemy pytanie oraz ustawiamy ilość odpowiedzi, jaką może udzielić jedna osoba. Klikamy przycisk „Present”, zostaje wygenerowany specjalny kod do naszej prezentacji. Dalej każdy z uczestników po wejściu na stronę wpisuje wcześniej wspomniany kod i rozpoczyna wpisywanie swoich odpowiedzi, tyle ile wcześniej wyznaczyliśmy, wyniki wyświetlają się automatycznie na ekranie.


Internetowy narzędziownik bibliotekarza